Едно от най-значимите събития в културния афиш на Русенската библиотека е Международният конкурс за екслибрис, чието начало се поставя през 2005 година по идея на художника Иван Иванов – Йоаний, който става художествен консултант на новосъздадения Графичен кабинет. Получените конкурсни творби стават част от това ново културно пространство. Международният конкурс за екслибрис е уникален по рода си за България. Изработен е регламент на конкурса, учредена е ГОЛЯМАТА НАГРАДА и награда на Регионална библиотека „Любен Каравелов“. За членове на журито се канят световноизвестни художници и експерти в областта на графичното изкуство. Всеки селекциониран участник получава сертификат и каталог. Конкурсните творби се експонират на изложба, по време на която се награждават отличените автори. През годините Международният конкурс за екслибрис, който става ежегоден, поощрява креативността и е предизвикателство към артистичността на всеки един творец. Изданията на форума показват колко богата и разнообразна може да бъде човешката фантазия и идентичност, дори в рамките на една тема.
Първият екслибрис конкурс е посветен на 100-годишнината от рождението на Елиас Канети – Нобелов лауреат за литература, роден в Русе. Във форума участват 14 автори, по-голямата част от България, които представят 25 свои творби. Председател на журито е изкуствоведът Димитър Грозданов.
През изминалите деветнадесет години Международният конкурс за екслибрис се превръща в едно от най-значимите събития, както в културния афиш на Русенската библиотека, така и на град Русе, и печели все по-голяма международна популярност. В изданията на конкурса досега са участвали над 2000 творци от различни графични школи (от които 235 български творци) от 63 държави от Европа, Америка, Азия и Австралия. Днес притежание на Русенската библиотека е колекция от 6197 екслибриса, която е част от световното културно наследство – безценно богатство за всеки един съвременен културен институт.
От сърце благодарим на директора на Регионална библиотека „Любен Каравелов“, гр. Русе – г-жа Теодора Евтимова за ползотворното партньорство.
Изложбата може да бъде видяна от 22 август до 22 септември 2024 г.
Проектът е финансиран от Национален фонд „Култура“ по програма „Разпространение“.