Начало » История и Археология

Торс на Дионис

       Повечето автори приемат за достоверно съобщението на Псевдоскимност, който разказва, че когато морето изхвърлило на брега на древногръцкия полис Круни/Круной статуя на бог …

още

Оръдието

Морско оръдие от XVIII в. По време на поредицата руско-турски войни от края на XVIII в. и началото на XIX в. Добруджа станала арена …

още

Котви

Като пристанищен град древния Дионисополис водил активна морска търговия. В акваторията на Балчишкия залив са намерени множество котви, като най-ранните са каменни такива от …

още

Ефебски декрет

Ефебски декрет Споделяйки съдбата на останалите елинистични крайбрежни градове, през II в. , Дионисополис бил подчинен от римляните. По това време той се развивал  …

още

Докторска гробница

Макет на  гробница на римски лекар от Дионисополис. В центъра на Балчик (до старата автогара) през 1907 г. е била открита гробница на знатна …

още

Витрина 16

От началото на новото хилядолетие, градът за който започнала нова епоха, е бил последователно византийски (началото на V – ХII в.) и процъфтяващ български …

още

Витрина 2

Витрина № 2 Каменната ера е най-старият културно-исторически период в развитието на човечеството, когато основните оръдия на труда са се изработвали от камък, макар …

още

Витрина 3

Витрина № 3 Тракийска и елинистическа керамика. Технологията за производство на керамика била добре позната на древните балкански народи. Глинените изделия служели в сватбените …

още

Витрина 4

Витрина № 4 Между витрина № 3 и № 4 е изложен т. нар. шарап таш или шарапана  – древен съд за производството на …

още