ПЛАН НА ХРАМА НА КИБЕЛА
Разкритият храм е с правоъгълен план, ориентиран по оста север-юг и се състои от пронаос (отворено предверие в елински храм ограничено от стени и …
През 2007 г., при изкопни работи в крайбрежната част на Балчик, бе разкрит храм на Понтийската Майка на боговете – Кибела. След проведените спасителни археологически мероприятия се разкри един неголям, но богат с находките си античен елинистически храм. Той е с размери 8,70 х 11,40 м. с добре оформени пронаос /предверие/ и наос /същинска част/. В централната част на храма, точно срещу входа, е разположена едикулата. От нея са намерени главната храмова статуя и фронтона. В средата на храма е открит жертвения мраморен купел. Покрай стените са открити красиво изработени скамейки от мрамор и варовик. За ценността на откритието допринасят и намерените тук 27 епиграфски паметника; над 200 монети; повече от 20 мраморни скулптурни изображения на Кибела, Афродита, Посейдон, Дионис и Пан; украшения от злато и кост; керамични предмети и др. Храмът е бил построен в периода 280-260 пр. Хр. в чест на Кибела – трако-фригийска богиня, олицетворяваща природата и нейното плодородие. Функционирал до първата четвърт на IV в. В средата на IV в. храмът е бил вероятно опожарен и ограбен от готите, а през 544/545 г., след мощно земетресение в морето и окончателно разрушен. Това засега е единствения открит храм на Понтийската Майка на боговете и най-добре запазения елинистически храм по Западния бряг на Понта.
Разкритият храм е с правоъгълен план, ориентиран по оста север-юг и се състои от пронаос (отворено предверие в елински храм ограничено от стени и …
В средата на фронтона е изобразен слънчевя бог Хелиос с лъчиста корона на стилизирана каляска с четири коня. Мраморна глава и посветителен надпис на …
Едикула – ниша или фронтонна структура за статуи, обиколена от колони Богинята е изобразена седнала на трон, вдясно от който стои лъв. В …
Надписът съобщава, че император Лициний I /308 – 324 г./ подарил на храма сребърна статуя на богинята Кибела. Статуята вероятно е изчезнала след грабеж …
Главната храмова статуя в Храма на Понтийската Майка на боговете – III в.
Елинистическа мраморна маса с посветителен надпис от първата половина на III в. пр. Хр. На фриза на скамейката е показан танц на дионисополските жени …
Мраморна стела със списък на участниците в култовото сдружение на неомениастите на Понтийската Майка на боговете Това било култовото сдружение, от първата половина на …