Начало » Новини » Съвместна изложба на Исторически музей – Балчик с Ботаническа градина – Балчик

Съвместна изложба на Исторически музей – Балчик с Ботаническа градина – Балчик

Уважаеми дами и господа,

Днес откриваме първата съвместна изложба между Исторически музей – Балчик и Университетска ботаническа градина – Балчик „85 ГОДИНИ ОТ ВЪЗВРЪЩАНЕТО НА ЮЖНА ДОБРУДЖА КЪМ БЪЛГАРИЯ“. Сътрудничеството между музея и Софийски университет „Св. Климент Охридски“ е част от дългосрочна стратегия за устойчиво развитие на културния туризъм и популяризиране на културното наследство в региона.

На 7 септември 1940 година е подписана Крайовската спогодба – дипломатически акт, с който Южна Добруджа e мирно върната в пределите на България след 27 години чуждо управление. Това е дългоочакван акт на възстановяване на историческата справедливост.

След Ньойския договор от 1919 година, Южна Добруджа е откъсната от българската държава и подложена на тежък асимилационен натиск от страна на Кралство Румъния. Българското население се превръща в жертва на системна политика на румънизация – българският език е забранен в училищата и администрацията, църковните служби са прекъснати, а българските имена – заменяни с румънски. Земите на българите са конфискувани и предоставени на румънците. Репресиите включват насилствени изселвания, побои, арести без съд и преследване на българската интелигенция. Въпреки всичко това, българите в Добруджа успяват да съхранят националната си идентичност, език и дух. Те не забравят кои са, дори в мрак и безгласие. Благодарение на последователната българска дипломация и на променената международна обстановка, през есента на 1940 г. историческата справедливост възтържествува – Южна Добруджа се връща в пределите на България мирно, с одобрението на великите сили по онова време.

Днес, когато почитаме това събитие, трябва не само да отбелязваме историческите факти, но и да се вгледаме в себе си. Наш дълг е да пазим паметта жива – не само като архив, а като морална посока. Да помним онези, нашите предци, които страдаха и съхраниха българщината, и да не допускаме нови форми на безпаметност, подмяна и угодничество пред властимащите – било те вътрешни или външни. Историята не търпи безмълвие. Тя изисква позиция – и истина.

Възвръщането на Южна Добруджа не е просто териториален акт – то е символ на национално достойнство, устойчивост и стремеж към свобода. И нека този символ ни напомня, че свободата не се подарява – тя се защитава и отстоява всеки ден. Нека помним историята – не за да търсим реванш, а за да запазим мира, независимостта и духа на една нация, която знае своето минало и не се срамува да го защити.

Чест и слава на Добруджа! Чест и слава на България!